Návod na údržbu dřevěné terasy

Šednutí dřeva

Vlivem povětrnostních vlivů, zejména slunečního záření a deště dochází k zešednutí povrchu dřevěné terasy, tzv. patinování. Je to přirozený proces a jedná se o rozpad vrchní vrstvy dřeva a jeho stavebních prvků ligninu a celulózy v kombinaci s ukládáním prachu a vodního kamene na povrchu terasy. U tvrdých exotických dřevin se tyto změny projeví jen na povrchu a nemají vliv na životnost terasy. U měkkých dřevin jako je sibiřský modřín, nebo thermo borovice může časem zešednutí prostoupit hlouběji. Sníží se tím životnost a údržba takto zanedbané terasy je náročnější i dražší.

Jak na údržbu terasy

  1. Základním předpokladem pro renovaci je teplota vyšší než 10°C. Terasu nejdříve očistíme vodou od hrubých nečistot. Při použití vysokotlakého čističe dejte pozor na příliš velký tlak vody. Hlavně u měkkých a termicky upravených dřevin může dojít k poškození terasy.
  2. Na ještě vlhkou terasu aplikujeme odšeďovač a necháme působit 5-10 minut. Odšeďovač nesmí během působení zaschnout, proto v případě vyšších teplot vzduchu doporučujeme během působení terasu zvlhčit vodou. Pro aplikaci odšeďovače můžete použít kartáč k čištění teras, pro větší plochu s teleskopickou tyčí.
  3. Spláchneme rozpuštěnou špínu z terasy.
  4. Terasu necháme 48h vyschnout a odvětrat.
  5. Olej aplikujeme ručně nejlépe širokým štětcem, nebo kartáčem k natírání podlah a teras s přírodním vlasem a vyšší hustotou přírodních štětin. Vždy nanášejte pouze tenkou vrstvu. V případě pigmentových olejů nezapomínejte olej průběžně promíchávat aby pigment nezůstával na dně nádoby. Pokud nanesete příliš silnou vrstvu olej se nevsaje do dřeva a může dojít k zaschnutí oleje na povrchu terasy. Terasa bude stále lepkavá a může docházet k zanášení nečistot do povrchu nátěru.

Jaký olej vybrat

Oleje pro venkovní terasy dělíme na transparentní a pigmentové. Olej s pigmentem např. OSMO Speciální terasový olej sjednocuje rozdílnou barevnost dřeva a díky látkám pohlcujícím UV záření zpomaluje zešednutí dřeva. Transparentní olej např. CIRANOVA Woodprotector nemá ochranu proti UV záření a k zešednutí povrchu dřeva dochází rychleji. Nátěr se tak musí provádět častěji. Co dělá transparentní nátěr jedinečným je to, že zvýrazňuje přirozenou kresbu a rozdílnou barevnost dřeva. Vytváří tzv. mokrý efekt.

Jak ušetřit?

Pokud chcete ušetřit můžete si vybrat produkty z řady 20% oleje + doprava ZDARMA!, případně jednotlivých slev u vybraných produktů.

Mastné skvrny

Při používání terasy se nevyhneme občasným karambolům a následným mastným skvrnám na terase. K lokálnímu odstranění mastných nebo olejových skvrn použijte čistič ve spreji. Pro pravidelnou údržbu je vhodné používat čistič dřevěných teras.

Zelený povlak na terase

Pokud je terasa v prostředí s vyšší vlhkostí vzduchu případně ve stínu může se na terase vytvořit povlak z mechu a lišejníků. Zelený povlak odstraníte přípravkem Gard Clean. Tímto čističem rovnoměrně postříkáte suchou terasu a necháte 24 hod. působit. V případě potřeby můžete tento postup bez oplachování opakovat. Po vyčištění terasu opláchněte a nechte vyschnout.

Pryskyřice

U teras z jehličnatých dřevin jako je sibiřský modřín, nebo borovice může pryskyřice při větších teplotách vytékat ze dřeva na povrch. Pro odstranění je vhodné použít sadu k odstraňování pryskyřice.

Odstranění starých olejových nátěrů

Při správném ošetření terasovým olejem není potřeba řešit odstranění původního nátěru. Při nesprávné aplikaci se ale může stát, že olejová vrstva bude zvětralá jen částečně a je nutné odstranit zbytky původního olejového nátěru. K odstranění použijte odstraňovač barvy. Následně je povrch nutné neutralizovat odšeďovačem.

Černání dřeva

Černání dřeva je způsobeno pozvolným prostupováním nečistot společně se zvýšenou vlhkostí do dřeva, kde dochází k jejich usazování. Základní prevence proti černání dřeva je použití přírodních ochranných terasových olejů, které nechají póry otevřené a dřevo tak může dýchat. Případné odstranění začernání dřeva je možné provádět přípravkem OSMO Odšeďovač dřeva gel.

Nemáte čas, nebo se Vám do renovace nechce?

Nechte údržbu na nás. Stačí nám poslat poptávku a mi terasu vyčistíme a natřeme za Vás.

FAQ

Můžu dřevěnou terasu přebrousit?

Technicky ano, ale .. Terasová prkna jsou většinou drážkovaná a problém je i broušení okrajů terasy. Údržba se provádí příjemnějším způsobem pomocí tzv. odšeďovačů.

Je nutné terasu natírat?

U teras z měkkých dřevin dokáže nátěr terasovým olejem prodloužit životnost terasy. Proto nátěr doporučujeme. U exotických dřevin doporučujeme provést aspoň první nátěr po montáži terasy. Pokud vám vadí zešednutí terasy tak nátěr pigmentovým olejem je jediná možnost.

Můžu natřít terasu lazurou?

Ne! Terasu natírejte jen terasovým olejem. Lazura není vhodná pro mechanicky namáhané povrchy. Po čase se na více namáhaných místech začne odlupovat. Terasa v těchto místech začne černat. Renovace špatně ošetřené terasy je náročná a nákladná.

Jak často terasu natírat?

To záleží jak moc na ni působí povětrnostní vlivy a čím ji ošetřujete. Všeobecně při použití terasových olejů s pigmentem je to jednou za dva roky. Při ošetření transparentním olejem je to jednou ročně.

Jak poznám, že je čas na obnovu nátěru?

Jednoduchým testem. Pokud se voda nevsakuje do dřeva, ale vytváří kapky na povrchu terasy je olejová vrstva dostačující.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *