Zahradní nábytek z exotických dřevin je sám o sobě velmi odolný proti povětrnostním vlivům. Jeho údržba tak spočívá hlavně v obnově přírodního vzhledu. Vlivem počasí a povětrnostních vlivů totiž dochází k zešednutí povrchu, tzv. patinování. Toto zešednutí nemá zásadní vliv na životnost exotických dřevin. Jedná se spíše o designovou záležitost způsobenou ukládáním prachu a vodního kamene na povrchu zahradního nábytku.

Jak se zbavit zešednutí a zeleného povlaku na zahradním nábytku

Zelený povlak odstraníte přípravkem Osmo Garden Clean. Ten nanesete rovnoměrně na suchý nábytek a necháte 24 hod. působit. V případě potřeby můžete tento postup bez oplachování opakovat. Po vyčištění nábytek opláchněte a nechte vyschnout.

Jestliže je nábytek viditelně zašedlý, doporučujeme ho před nátěrem oleje odšedit. Když to uděláte, olej se lépe zapracuje do dřeva a zvýší se i životnost nátěru. Odšedění nábytku zvládne každý. Nábytek navlhčete vodou a naneste OSMO Gel. Po 15-20 min. očistěte plochy nábytku tvrdým kartáčem a důkladně spláchněte vodou. Nátěr olejem aplikujte po cca 2 dnech, kdy je dřevo dostatečně vyschlé.

Jarní a podzimní ošetření dřevěného nábytku

Pro výrobu zahradních stolů, laviček, křesel i lehátek se používají dřeviny jako je teak, ipe, meranti, mahagon, nebo jatoba. Tyto dřeviny mají velmi zajímavou texturu a jejich údržba spočívá v pravidelném napuštění speciálním olejem určeným pro exotické dřeviny. Je důležité ošetřit všechny plochy nábytku, nejen ty vrchní. Pro ještě snazší údržbu použijte Osmo sprej na zahradní nábytek. Snadno ho nanesete i na hůře dostupná místa. Případný přebytečný olej setřete bavlněným hadříkem.

Výhody oleje

  • pronikne hluboko do struktury dřeva
  • odpuzuje vodu a nečistoty
  • zvýrazňuje přírodní strukturu dřeva
  • reguluje vlhkost, snižuje bobtnání a smršťování dřeva

Každodenní údržba dřevěného nábytku

Při běžné údržbě si dejte pozor na agresivní čistící prostředky, které můžou nábytek poškodit. Pro olejované dřevěné povrchy lze použít Osmo čistič ve spreji. Díky jeho složení dřevo při čištění nevysychá. Obsažené ve vodě rozpustné látky (mýdla na bázi přírodních olejů) snižují tvorbu šmouh a nevytváří na ošetřené ploše žádné vrstvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *